موسسه علوم و توسعه پایدار آریا در تاریخ ۰۱/ ۰۵/ ۱۳۹۰ با مجوز رسمی از وزارت علوم در شهر گرمسار تاسیس شد . بنیان‌گذاران این مجموعه دانشگاهی آقایان مهندس مصطفی احمدوند به همراه برادرشان مجتبی احمدوند می‌باشند
هدف از تاسیس این موسسه “تامین نیازمندیهای نیروی انسانی کارآزموده و با تجربه و کمک به ارتقاء و توان علمی و فرهنگی و تخصصی کشور از طریق فراهم آموردن موضوعات و مسائل شایسته آموزشی ، آزمایشگاهی و پژوهشی” ذکر شده است . همچنین بر اساس ماده اول اساسنامه هدف از ایجاد این مؤسسه آموزش عالی ، تامین و تاثیر نیروی انسانی در سطح میانه برای جامعه برطرف کردن نیاز کشور می باشد .
این موسسه در مقاطع کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد از طرف وزارت علوم به پذیرش دانشجو در رشته‌های فنی مهندسی اقدام نمود .
به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص (استقرار در ایوانکی) از جهات مختلف مورد توجه دانشجویان قرار گرفت .
از سال ۱۳۹۱ به همت هیئت مؤسس اقداماتی برای افزایش رشته‌ها و تعداد دانشجویان و نیز جذب دانشجو بصورت آموزش‌های آزاد انجام شد .

چشم انداز (Vision) :

موسسه علوم و توسعه آریا بر آن است تا با ارتقای دانایی(دانش و توانایی) هیئت علمی و تعلیم دانش کاربردی کارکنان موسسه و استقرار سیستم آموزشی پویا و استاندارد های موثر، کارا و مطلوب پیشرفت دانشجویان و با ارتقاء کیفیت موسسه بتوانیم تعداد دانشجویان خود را توسعه داده و در این راستا با مناسبترین کیفیت، کوتاهترین زمان و کمترین هزینه گام برداریم و تاکید خواهیم داشت بر منعطف ساختن موسسه و دانشجویان به منظور گسترش فعالیت در زمینه های مرتبط.

رسالت موسسه :

موسسه متکی بر علم جدید یا علم سیستم های پیچیده تفکر کوانتمی، دیدگاهی آینده نگر، و با اصول الگوی ایرانی مدیریت همدل و برنامه ریزی سناریوهای آینده های متفاوت ممکن، محتمل و مطلوب متعهد به تولید دانش، کار، سرمایه و آموزش دانش و مدیریت رشد، پیشرفت و گسترش دانش تئوری به عنوان منبع استراتژی نوین در نوآوری تکنولوژی و مهندسی است. موسسه در جهت تمرکز هم اندیشی و همگرایی با سایر نخبگان دانش بنیان، تکنوگرا و حرفه کار برای ایجاد هارمونی و هم افزایی بینش ارزشهای فرهنگی رفتار انسان ایرانی و بومی-منش کردار سازمانی کار و اجتماع ایرانی در عرضه کردن نتایج و دست آورد های تحقیقات کاربردی به بازار اقتصاد گلوبال برای پاسخگوی به چالشهای بزرگ پیش روی پایایی ایران؛ توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی، حفظ منابع، سلامت محیط زیست ایران کوشش می نماید. 

ماموریت موسسه (Mission) :

تلاش موسسه آفرینش و آموزش دانش و ارایه خدمات آموزشی، پژوهشی و مدیریت ارتقاء و ترویج فرهنگ فراملی کاربردی و تضمین کیفیت ارتقای دانش و یادگیری منطبق با استانداردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بگونه ای علمی و بیطرفانه، با هدف سطح بالای دانش فارغ التحصیلان برای بیشترین قبولی در دوره های تحصیلات تکمیلی. ارتقای دانایی هیئت علمی و سایر ذینفعان (مردم جامعه، کارکنان موسسه) با بکارگیری نیروی انسانی جوان مجرب و متخصص، همراه با رعایت اخلاق حرفه ای و اصل رازداری در جهت پاسخگویی به نیاز های ملی و منطقه و جهان گلوبال فراصنعتی قرن بیست و یکم می باشد.